Slunce, moře, letní party – všechno nás láká ven, ale naše pokožka na to může mít trochu jiný názor

Slunce, moře, letní party – všechno nás láká ven, ale naše pokožka na to může mít trochu jiný názor. Chcete si užít léto naplno a zároveň chránit svou kůži před spálením? Pak je ideální čas začít s betakarotenem! Tento silný antioxidant pomáhá nejen připravit pokožku na sluneční paprsky, ale také podpoří krásné a zdravé opálení. Proč ho zařadit do svého jídelníčku už teď? Ptáme se odborníka Ing. Ivana Macha, CSc., zakladatele Aliance výživových poradců ČR.

Jaký je hlavní účel betakarotenu?

Nejvýznamnějším přínosem spojovaným s beta-karotenem je příznivý vliv na pokožku, o kterou pečuje a pomáhá jí získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci. Beta-karoten patří do skupiny karotenoidů, z nichž je asi nejznámější. Jedná se o provitamin A, tzn. že z něj vzniká právě vitamin A.

Může působit i jako antioxidant?

Ano, beta-karoten je důležitý antioxidant, což znamená, že chrání náš organizmus před působením škodlivých volných radikálů. Ty poškozují tělesné buňky včetně těch kožních, boj proti radikálům je tak rozhodně přínosný, chceme-li mít i pokožku zdravou a v pořádku.

Jaká je optimální dávka betakarotenu pro maximální ochranu kůže před slunečním zářením a jak lze tuto dávku získat z potravy či doplňků stravy?

Pro tento účel se doporučuje užívat nejvýše 15 mg betakarotenu denně, což se považuje za zcela bezpečnou dávku napříč populací včetně kuřáků, považovaných vzhledem k užívání betakarotenu za rizikovou skupinu. Například v jedné mrkvi o hmotnosti 100 g najdeme 9 mg a ve 100 g červených paprik 3 mg betakarotenu.

Má betakaroten nějaký vliv na rychlost opálení?

Dokáže snížit riziko spálení na slunci? Beta-karoten je oranžové barvivo, které pomáhá získat pokožce bronzový odstín, takže s opalováním skutečně pomáhá. Ke snížení rizika spálení jsou však vhodnější opalovací krémy s UV filtrem, protože jejich tzv. ochranný faktor je nejméně 10krát vyšší než u betakarotenu.

Jaký je rozdíl mezi přirozeným příjmem betakarotenu z potravy a syntetickými doplňky? Jaká je jejich účinnost před slunečním zářením?

Ochranný účinek syntetických doplňků stravy s betakarotenem proti UV záření zatím nebyl vědecky porovnáván s ochrannými účinky přirozeně se vyskytujícího betakarotenu v potravě.

Hraje nějakou zásadní roli kombinace betakarotenu s vitaminy C a E?

Přídavek těchto vitaminů k betakarotenu vždy znamená zvýšení či posílení antioxidačních účinků, protože vitamíny C a E jsou silnými antioxidanty.

Může konzumace potravin bohatých na betakaroten nahradit používání opalovacího krému, nebo je tato metoda pouze doplňková?

Opalovací krém bychom měli v zájmu ochrany naší pokožky využít při každém delším pobytu na slunci bez ohledu na druh konzumovaných potravin.

Dá se užíváním betakarotenu minimalizovat tvorba melanomu či jiného kožního onemocnění?

Ano při užívání betakarotenu z doplňků stravy nejsou povolena žádná zdravotní tvrzení o jeho preventivních účincích, vycházející z vědeckých podkladů. Výskyt kožních nádorů však může souviset i s dlouhodobým nedostatkem antioxidantů, jako je beta-karoten, zvláště tehdy, když je kůže pravidelně vystavována nadměrným dávkám UV záření.

Je betakaroten ve formě potravinových doplňků vhodný pro každého?

Betakaroten je barvivo, které se běžně vyskytuje v zelenině a v dalších potravinách (např. v másle a játrech), takže s jeho konzumací není problém. V kvalitních doplňcích stravy bývá obvykle obsažený ve formě čistě přírodních extraktů například z mrkve, jako třeba v případě Vitar EKO Beta-karotenu.

Kdy betakaroten užívat? (doplňky)

Vhodné je začít jeden až dva měsíce před sluněním a stejně dlouhou dobu pokračovat i poté. Doporučit mohu doplňky s komplexním složením obsahující kromě beta-karotenu i další přírodní látky příznivě působící na kvalitu a zdraví pokožky, jako jsou třeba extrakty ze sedmikrásky, měsíčku nebo další antioxidanty jako vitaminy C a E. Takovou kombinaci nabízí třeba Vitar Super Beta-karoten.

Vitar Super Betakaroten a Vitar Eko Betakaroten zakoupíte na www.nasevitaminy.cz