Jak se mění výživa psů? Populární je BARF, hmyz i DNA personalizace

V posledních letech se zásadně změnil pohled na lidskou stravu. Máme mnohem více informací o tom, jak funguje tělo a co je nebo není pro něj dobré. Psi vždy byli a jsou v Česku důležitou součástí rodiny, proto je logické, že pro ně chceme to nejlepší, stejně jako pro nás. Proto jim věnujeme stále důkladnější péči a větší důraz klademe i na správnou výživu. Ta se s postupem časů také mění a my spotřebitelé stále více chceme po značkách, aby vyráběli krmiva v takové kvalitě, která bude pro psy dlouhodobě prospěšná. S tím se pojí tlak na větší a větší výzkum, nové technologie a postupy výroby.

Jak jsme krmili psy dříve?

Vytvoření pouta člověk-pes bylo možné díky našim odpadkům. Psi se totiž historicky stahovali do okolí lidských obydlí, protože věděli, že tam vždy něco najdou. Po jejich domestikaci jsme psy živili hlavně zbytky ze zvířecích porážek a (stále) z domácího odpadu, což postupně vedlo k vytvoření prvních průmyslových krmiv, jako byly sušenky z obilí a krve v 19. století. Další inovací byly konzervy s koňským masem, které na začátku 20. století dominovaly trhu. Během druhé světové války pak nastoupila suchá krmiva vyráběná extruzí, což umožnilo masovou výrobu granulí z dostupných surovin. Až v 80. a 90. letech 20. století se pak začali výrobci specializovat na krmiva pro psy různých velikostí, výkonosti či zdravotního stavu, do té doby do krmiv šlo prakticky vše, co zbylo a šlo zpracovat.

Kvalitní suroviny: Méně obilovin, více masa

Ještě minulou dekádu byla většina krmiva složená převážně z obilovin, které ale často stojí za různými potravinovými alergiemi (na pšenici a kukuřici), proto od nich mnoho výrobců již odstupuje. Moderní krmiva dávají přednost vysokému obsahu masa a živočišných bílkovin, čerstvým surovinám a minimálnímu použití konzervantů a zároveň se zaměřují na nové trendy, jako je obsah probiotik nebo lisování za studena, které zajišťují přirozenější a zdravější výživu psa.

Probiotika a lisování za studena

Současná věda podporuje význam probiotik pro zdravý střevní mikrobiom, který pozitivně ovlivňuje trávení a imunitu. Je dobré proto hledat produkty, které je obsahují. Další moderní technikou je lisování granulí za studena, která zajišťuje zachování důležitých živin s minimem úpravy. „Lisování za studena uchovává důležité vitamíny, enzymy a mastné kyseliny, které se při běžném tepelném zpracování často ztrácejí, což podporuje celkové zdraví a vitalitu psů. Tento způsob také zajišťuje pro mnoho psů lepší stravitelnost granulí, protože si zachovávají přirozenou strukturu živin a vlákniny, což přispívá mimo jiné lepšímu trávení,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z yoggies.cz.

Krmení „barfem“ je stále běžnějším trendem

Dalším velmi populárním trendem je BARF neboli „Biologically Appropriate Raw Food“. Jedná se o způsob krmení, které se zaměřuje na přírodní suroviny jako je syrové maso kombinované s čerstvou zeleninou, ovocem a bylinkami. BARF svým složením napodobuje původní stravu psů ve volné přírodě. Tento přístup ke krmení poprvé popularizoval veterinář Dr. Ian Billinghurst v 90. letech minulého století. Původně byl tento způsob krmení převážně pro závodní psy, protože měl podporovat jejich sílu a energii, postupně si však získal oblibu i u širší veřejnosti a dnes ji vyhledává čím dal více majitelů i k „běžnému“ krmení. Tomu se přizpůsobují i někteří výrobci a své produkty vyrábějí tak, aby obsahovaly syrové a přírodní složky, například právě ve formě granulí sušených za studena.

Rostlinné proteiny a udržitelnost

„Dalším trendem je posun k rostlinným a alternativním zdrojům bílkovin, jako hmyzí protein či mořské řasy. Kvalitní hmyzí protein je bohatý na esenciální aminokyseliny, je dobře stravitelný a vysoce udržitelný, což pomáhá snižovat ekologickou stopu výroby krmiva,“ říká Jiří Švihálek. Řasy, jako je například spirulina nebo chlorella, jsou výborným zdrojem antioxidantů, minerálů a omega-3 mastných kyselin, které podporují zdravou kůži, srst i imunitní systém psa. Tato kombinace přirozených a výživově bohatých složek činí hmyzí protein a řasy stále oblíbenějšími u výrobců krmiv, kteří cílí na zdraví a udržitelnost.

Personalizovaná výživa na základě DNA

U části chovatelů je stále více využívaná i personalizace krmiva na základě DNA testů. Ty umožnují majitelům vybrat stravu přizpůsobenou konkrétním zdravotním potřebám psa. Tyto testy pomáhají identifikovat možné potravinové alergie či genetické predispozice, což usnadňuje vytváření jídelníčku, který odpovídá nejen zdravotním požadavkům, ale také dlouhodobé pohodě psa​.